Kobiety różnych kultur i ich uwikłanie w społeczne role i stereotypy będą tematem wystawy Magdaleny Frey, której wernisaż odbędzie się 16 kwietnia 2013r. o godz.18.00 w Galerii No Women No Art w Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa w ramach ,,Inwazja barbarzyńców- Inny Festiwal”.

Magdalena Frey

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kobieta zjawia się w pracach Magdaleny Frey w rozmaitych rolach – prezentuje ostentacyjnie własną cielesność, obnaża fizjologię, opowiada o uwikłaniu w społeczne role i stereotypy. Funkcjonuje jako dziewczynka, ciężarna, matka, staruszka. Wszystkie elementy, połączone przy pomocy technik komputerowych, współtworzą znaczenia prac i opowiadają, często zawiłe i wieloznaczne, fabuły, analizujące status kobiety we współczesnej kulturze, jej samoświadomość i zagadnienie odbijania się w męskich oczach.

,,Frey w swoich fotomontażach traktuje ciało jako krajobraz, ale jest to krajobraz wewnętrzny. (…) U Frey, wnikanie w ciało to wnikanie w podświadomość. Ta mięsność przenika się z portretami: dziewczynek, kobiet romskich, muzułmanek, kobiety chorej na raka. Wydaje się, że artystka zadaje pytanie o świadomość ciała, o związane z nim lęki, do których boimy się przyznać, o strach przed własnym ciałem będącym też miejscem katastrofy. Próbuje się więc przedrzeć przez stereotypowe wyobrażenia o ciele” – piszę prof. Izabela Kowalczyk na swoim blogu Straszna sztuka.
Magdalena Frey – artystka austriacka, tworząca fotografie, kolaże fotograficzne, krótkie filmy. Frey tworzy, zdaniem L. A. Hartl, ,,fotograficzne studia biograficzno- socjokulturowe”, bliskie tematyce feministycznej. Jej prace są przykładem uwikłania kobiet w role społeczne, stereotypy. Frey podejmuje walkę z wykluczeniem ze społeczeństwa ze względu na płeć oraz przypisane kobietom funkcje społeczne.

Na wystawie prezentowane będą wybrane przez autorkę prace z cykli: Roma, Polnische Küche, Mujer Mexicana oraz sztuki video:,,Juchitán – Womens networks”.

Wernisaż: 16 kwietnia 2013 r., godz. 18.00
Miejsce: Galeria No Women No Art
II piętro nowego budynku Wyższej Szkoły Nauk Humanistycznych i Dziennikarstwa
Ul. Kutrzeby 10, Poznań
Wstęp wolny!

Szczegóły dotyczące festiwalu: www.inwazjabarbarzyncow.pl

No Women No Art