Babiląd powstał w 2007 roku w Poznaniu i szybko stał się ważną przestrzenią spotkań w tym mieście. Pierwszym wydarzeniem, które zorganizowałyśmy, zupełnie spontanicznie, był Babi Targ. Myślałyśmy, że to jednorazowa akcja, ale myliłyśmy się całkowicie. Zawsze polegałyśmy na naszej intuicji, dlatego tak wiele udało nam się do tej pory zrobić. Miałyśmy głównie organizować kursy i warsztaty. I przez cztery lata zorganizowałyśmy ich kilkaset, dla kilku tysięcy kobiet i kilkudziesięciu mężczyzn.

Joga1

Warsztaty recyklingowe

 

 

 

 

 

 

 

Lubimy współpracować i dlatego współpracujemy z połową “pozarządowego” Poznania i kilkoma fajnymi instytucjami. Jesteśmy otwarte i dlatego wiele firm proponuje nam współpracę. Ważne dla nas zawsze były, są i będą: kultura, sztuka, ekologia, prawa człowieka, w szczególności kobiet, i równość płci.

Na początku działałyśmy ,,na dziko”, podnajmując salę przy Starym Rynku, potem znalazłyśmy piękny duży lokal w secesyjnej kamienicy, w którym na kilka lat osiadłyśmy i w którym gościłyśmy wiele wystaw, imprez i różnego typu akcji. Ale to przywiązanie do jednego miejsca zaczęło nas uwierać. Postanowiłyśmy działać więcej i dalej – wyruszyć w Polskę. I tak oto jesteśmy. Głównie w Poznaniu. Często w Gdańsku i Bydgoszczy, a czasem w innych miastach i miasteczkach. Cały czas coś organizujemy, bo nie umiemy naszych pomysłów nie przekuwać w rzeczywistość.

Babiląd tworzą:

Joanna Stankiewicz- założycielka i dyrektorka

IMG_7236Absolwentka kulturoznawstwa i podyplomowych Gender Studies na UAM. Właścicielka Babilądu. Pomysłodawczyni Babiego Targu i współpomysłodawczyni Babskiej Muzy. Wieloletnia dyrektorka Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Kobiet No Women No Art oraz Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator. Feministka przywiązana do żeńskich końcówek. Mieszka z czarnym kotem Antonem, z którym chciałaby przenieść się na Dolny Śląsk. Najlepiej do Miedzianki.

 

 

 

 

Marianna Piskorz – producentka

mania_www

Absolwentka poznańskiego kulturoznawstwa na UAM, wykształcona również w kierunku muzycznym w klasie fletu poprzecznego. Pracowała m.in. w Radiu Afera jako dziennikarka, redaktorka działu kulturalnego, prezenterka i lektorka. Od 2009 roku prowadzi Fundację Małego Domu Kultury, w ramach działalności tej organizacji realizuje projekty głównie z zakresu animacji i edukacji kulturalnej. Współpracuje z teatrami: Usta Usta Republika, Sytuacje Grupa, współtworzy grupę artystyczną AnonyMMous.org i Fundację Render.
Na co dzień zajmuje się szeroko pojętą animacją kulturalną, od ponad 10 lat związana z poznańskim Klubem Dragon, gdzie pełni funkcję menadżera artystycznego.
Lubi wyzwania, precyzyjną organizację i książki. Hobbistycznie kolekcjonuje wariatów oraz  ekscentryków. Raczej się nie nudzi.

 

 

Agnieszka Szczepanek – specjalistka ds. promocji

 

Nie jesteśmy jednak same. Nie byłoby tego wszystkiego, gdyby nie nasza otwartość na innych. Od początku są z nami m.in. fotografka Agnieszka Krupieńczyk, wizażystka Gosia Ciernioch, projektantka Joanna Werc, tancerki Jamila Oueslati, Eva Rufo, Ewa Sieńczak, Magdalena Bestrzyńska, Joanna Borowiec, trenerki Edyta Jagodzińska Pawluk, Katarzyna Ziółkowska- Szyszło, Aleksandra Stanek i wiele innych niesamowitych osób, kobiet i mężczyzn, których grono ciągle się poszerza.

Gdybyśmy chciały to wszystko trochę podsumować…

Babiląd to: jedenaście lat historii, kilkaset wydarzeń, kilkadziesiąt tysięcy kobiet, które przewinęły się przez nasze kursy, warsztaty i imprezy, kilkadziesiąt osób z którymi współpracowałyśmy, kilkadziesiąt firm, które nam zaufały, kilkadziesiąt organizacji i instytucji, które zaprosiły nas do współpracy.

W szczegółach wygląda to tak:

brom_kobiecy_plakataWspółpracowałyśmy z NGO-sami, współorganizując lub wspierając projekty dotyczące kobiet, tolerancji, praw człowieka i ekologii. Wiele z nich zrealizowane zostało w naszej dawnej siedzibie – np. warsztaty recyklingowe z cyklu Re.Kreacje, Maraton Pisania Listów z Amnesty International, czy wystawy: STAND UP. Sztuka o prawach człowieka, prezentująca prace Manu Luksch z Wielkiej Brytanii, artystki której projekty pokazywane są na całym świecie (m.in. w Tokio, Linz, Paryżu, w Centrum Pompidou) oraz indywidualna wystawa Małgorzaty Maciaszek.

 

 

 

 

 

Współorganizowałyśmy I Międzynarodowy Festiwal Twórczości Kobiet No Women No Art oraz I Festiwal Kultury Hiszpańskojęzycznej Que Pasa. Współpracowałyśmy również przy innych festiwalach, m.in. madeinpoznan czy Republica Femenina.

 

The Fairy QueenMatronowałyśmy m.in. zbiorowej wystawie sztuki kobiet “Nie ma problemu” w galerii Starter, spotkaniom z polskimi pisarkami, z cyklu Salon w różach, wykładom dr Preeti Agrawal i Katarzyny Miller, wycieczkom po Poznaniu śladami kobiet czy spektaklom w ramach Roku Kobiet w Teatrze Wielkim w Poznaniu.

 

 

 

 

 

 

 

Realizowałyśmy wiele wydarzeń, zarówno cyklicznych jak i jednorazowych. Przez kilka lat, wraz ze stowarzyszeniem Środek Świata spontanicznie piknikowałyśmy w poznańskich parkach w ramach akcji Parkowania. Postanowiłyśmy świętować jedynie drugie urodziny i z tej okazji przygotowałyśmy cykl imprez. W Dragonie zagrała dla nas Mademoiselle Karen, a w Meskalu bawiłyśmy się podczas stylizowanej potańcówki Pink Noir.

JogaOrganizowałyśmy spotkania dla kobiet we współpracy z galeriami handlowymi. W ramach cyklu Kobieta Aktywna w Bydgoszczy rozmawiałyśmy o finansach, pasji i realizowaniu marzeń z Edytą Jagodzińską- Pawluk, uczyłyśmy się robić zdjęcia techniką camera obscura, ćwiczyłyśmy jogę z Elką Krzyżaniak i tańczyłyśmy hiszpańskie Sevillanas z Evą Rufo.
W 2012 razem z galerią Malta zorganizowałyśmy cykl spotkań Malta Kobiet. Do Poznania zaprosiłyśmy m.in.: Monikę Jaruzelską, Olgę Kozierowską, Iwonę Majewską- Opiełkę, dr Preeti Agrawal i Monikę Mrozowską. Rozmawiałyśmy z nimi o kobietach w biznesie, eko- rodzicielstwie i zdrowiu kobiet.

 

Babi Targ w Galerii PestkaNieprzerwanie od 2007 roku organizujemy Babi Targ. Pierwsza edycja imprezy odbyła się w klubokawiarni Meskal w Poznaniu i zainaugurowała działalność Babilądu. W wymianie wzięło wówczas udział 40 pań. Teraz nasze imprezy gromadzą kilkaset osób i są organizowane regularnie w Poznaniu i wielu innych miastach Polski. Do tej pory odbyło się kilkadziesiąt edycji imprezy, Babi Targ był przez trzy lata główną modową imprezą Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Kobiet No Women No Art. W 2013 i 2014 roku znalazł się również w programie Generatora Malty – jednego z ważniejszych projektów Festiwalu Malta. W 2014 zorganizowana została wyjątkowa edycja imprezy – ogólnopolska akcja wymiany ciuchów Babi Targ z OLX, która odbyła się równocześnie w 7 miastach Polski: Warszawie, Gdańsku, Szczecinie, Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach i Krakowie i zgromadziła ponad 14 000 uczestniczek i uczestników!
Organizowane są również specjalne edycje Babiego Targu skierowane głównie do rodziców, czyli Mami Babi Targ oraz edycje w innych miastach Polski – m.in. regularnie w Gdańsku, a ostatnio również w Bydgoszczy i Gnieźnie.
Babi Targ® jest najstarszą i największą imprezą tego typu w Polsce!

W latach 2007-2013 roku z kinem Muza organizowałyśmy Babską Muzę, czyli cykl filmów dotyczących kobiet. Przez te kilka lat pokazałyśmy kilkadziesiąt filmów fabularnych i dokumentalnych. Zapraszałyśmy reżyserki- m.in. Emily Atef czy Agnieszkę Smoczyńską oraz przedstawicielki wielu organizacji, w tym m.in. Fundacji Rodzić po Ludzku czy Grupy Edukacyjnej Ponton.

W latach 2008 -2014, wraz z agencją reklamową Black Hog organizowałyśmy Spotkania Kobiet Przedsiębiorczych. Z czasem przerodziły się one w osobną inicjatywę,  jaką stał się Klub Kobiet Przedsiębiorczych, zrzeszający kobiety biznesu z Wielkopolski, który na swoim koncie ma organizację m.in. I Wielkopolskiego Kongresu Kobiet, z udziałem ministry Agnieszki Kozłowskiej- Rajewicz i wicemarszałkini sejmu Wandy Nowickiej. W 2014 roku Klub przeszedł w ręce Zofii Chołody.

Robimy dużo dobrego. Czasami same. Czasami z firmami, które chcą coś fajnego zrobić. Jesteśmy poważne i niepoważne. Lubimy działać i dlatego ciągle nam mało.