Jak napisać dobry tekst? Co to jest punchline, flow i freestyle? Skąd się bierze charyzma i jak obchodzić się z mikrofonem? Girls rap! to warsztat przeznaczony dla dziewczyn, które chcą spróbować swoich sił w rapowaniu. Efektem warsztatu będzie napisanie, zarapowanie i nagranie własnych piosenek, które zaprezentowane zostaną podczas 6.edycji Festiwalu No Women No Art

Girls Rap! Dziewczyny rapują to projekt będący nawiązaniem do zeszłorocznych warsztatów Girls Rock! Poznań, w trakcie których grupa dziewczyn w wieku 14- 18 lat uczyła się śpiewać, grać na gitarach elektrycznych i basowych oraz perkusji. Całość zakończył świetnie przyjęty przez publiczność koncert na dziedzińcu CK Zamek. W tym roku zaprosimy dziewczęta w wieku 13- 17 lat na trwające dziesięć dni zajęcia, dzięki którym nauczą się rapować. Letnie warsztaty odbywać się będą w dniach 17-26.08 w CK Zamek. Całość zakończy koncert w ramach 6. Edycji Festiwalu No Women No Art (12-18.10.2013).
Zajęcia, w oparciu o autorską metodę pracy rapem stworzoną przez Stowarzyszenie Praktyków Kultury (została ona wykorzystana m.in. w takich projektach, jak: Audiostacja.Falenica, 2010, Cała w pikselach, 2011, Mnemotechniki, 2012) poprowadzą:

Lena Rogowska – prowadzenia warsztatów rapu
Absolwentka Akademii Teatralnej w Warszawie, Wydziału Filozofii UW, Gender Studies IBL PAN oraz Akademii Treningu Antydyskryminacyjnego w Willi Decjusza. Współzałożycielka i Prezeska Zarządu Stowarzyszenia Praktyków Kultury. Animatorka kultury, raperka (skład Maria Konopnicka). Autorka i koordynatorka wielu projektów animacji kultury i edukacji kulturalnej oraz spektakli multimedialnych (m.in. Błękitny Express – musical na stacji kolejowej, Audiostacja.Falenica – słuchowisko hiphopowe). Dwukrotnie wyróżniona w konkursie m. st. Warszawy za najlepszy projekt edukacji kulturalnej 2009 i 2010.

Katarzyna Regulska – prowadzenie warsztatów pisania tekstów
Absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu, Międzynarodowej Szkoły Teatralnej Jacquesa Lecoqa w Paryżu oraz studiów podyplomowych w Katedrze Teatru i Sztuk Widowiskowych na Université Paris 3 Sorbonne Nouvelle. Od wielu lat współpracuje z Teatrem Węgajty. Prowadzi warsztaty teatralne i hiphopowe, realizuje projekty artystyczne m.in w środowiskach zagrożonych wykluczeniem społecznym. Członkini zarządu Stowarzyszenia Praktyków Kultury

David Sypniewski

Absolwent Kulturoznawstwa spec. Animacja Kultury na UW, podyplomowych studiów Komunikacji Międzykulturowej na INALCO w Paryżu i Akademii Treningu Antydyskryminacyjnego przy Willi Decjusza w Krakowie. Animator kultury, grafik, fotograf, artysta multimedialny. Autor wielu wizualizacji, filmów i gier internetowych (m.in. Natasza – film prezentowany na Planete+ Doc Film Festiwal).

PROGRAM WARSZTATÓW:

Poznanie historii rapu i ciekawych raperek

Prowadzące opowiedzą uczestniczkom o historii hip-hopu i wartościach, które niesie ze sobą ta muzyka (miłość, pokój, jedność, dobra zabawa), a także o jej wielokulturowym i równościowym przesłaniu. Uczestniczki będą też wsłuchiwać się w inspirujące teksty piosenek raperek polskich i zagranicznych (np.: Keny Arkana).

Pisanie tekstów

Tematem przewodnim warsztatów będzie HERstoria, a tworzone podczas warsztatu piosenki będą nawiązywały do historii różnych kobiet związanych z Poznaniem. Prowadzące odpowiedzą na pytania: jak napisać dobry tekst; co to jest punchline, flow i freestyle. Opowiedzą o budowie piosenek rapowych i najczęściej stosowanych w nich figurach stylistycznych. Pokażą różne techniki kreatywnego pisania i pisania piosenek – indywidualne i grupowe. Pisanie ma jednocześnie stać się zadawaniem pytań: co jest dla ciebie ważne, o czym chcesz mówić głośno, z czym się nie zgadzasz.

Technika rapowania

Uczestniczki warsztatów pracować będą nad rytmem, oddechem i emisją głosu. Prowadzące pokażą skąd się bierze charyzma i jak obchodzić się z mikrofonem. Będą też pracować nad przełamywaniem własnych barier związanych z występami publicznymi.

Nagranie

Efektem warsztatu będzie nagranie piosenek w przenośnym studiu nagrań oraz prezentacja materiału podczas koncertu w ramach 6.edycji Festiwalu No Women No Art.

ZAPISY NA WARSZTATY rozpoczynają się 11.06. Koszt udziału w obozie stacjonarnym to 200 zł (istnieje możliwość uzyskania stypendium), karty zgłoszeniowe znajdują się na stronie www.nowomen-noart.pl